Które monety opłaca się kolekcjonować?

Numizmatyka to jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na szeroką skalę, hobby na świecie. Zbieranie monet może być pasjonujące same w sobie, jednak dla wielu ludzi to inwestycja, która po latach zwraca się i to ze sporą nawiązką.


Powinniśmy tylko wiedzieć, jakie monety warto gromadzić, zaś jakich lepiej wystrzegać się, albowiem nie przedstawiają sobą wartości.
skup starych monet
Dziennikarz: Derek Hatfield
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Numizmatycy świetnie wiedzą, jakiego rodzaju monety gromadzić a także zdają sobie sprawę z faktu, iż ich hobby jest dosyć kosztowne. Unikatowe monety, które możemy dostać na targach, aukcjach, bądź w antykwariatach a także na jarmarkach staroci, przedstawiać mogą sobą olbrzymią wartość, ale musimy to wiedzieć, by wybrać je z gremia bezwartościowych blaszek.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź też ten link. Pokrewne treści przeczytasz również tutaj automobilista czasopismo.

Kiedy nie wiesz jaką wartość przedstawiają twe monety, odwiedź skup starych monet. Tam specjalista wyceni twe skarby.


Monety można podzielić na parę rodzajów i czasem trudno zdecydować się, jakiego rodzaju monety będziemy gromadzić. Zazwyczaj, monety dzielą się na obiegowe, kolekcjonerskie oraz okolicznościowe. Trzeba przy tym podkreślić, iż okolicznościowe monety są wybijane na specjalną okazję, na przykład na rocznicę odzyskania suwerenności. Monet tych nie ma zbyt wiele, co automatycznie powiększa ich wartość, nawet z chwilą wydania. Wchodzą one w skład monet kolekcjonerskich, zaś do ich stworzenia wykorzystywane jest srebro lub złoto. Monety obiegowe natomiast są wybijane przez mennice w każdym państwie w bardzo ogromnych nakładach i posiadają one głównie funkcję płatniczą.
Natomiast monety kolekcjonerskie są edytowane w niewielkim nakładzie, jaki maksymalnie wynosi paręnaście tysięcy monet. Są one wielce pożądane przez wszystkich numizmatyków, stąd też osiągają dużą cenę na wolnym rynku.
21-10-04 07:20:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.