W jaki sposób możemy dziś uczyć się o historii - niewielki poradnik po wierszach i encyklopediach militarnych

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latach, przerażające wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej żyją w umysłach dużej grupy, szczególnie tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie odgadną, są w stanie jedynie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tu także wtrącić o osobach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Dziennikarz: Vladimir Yaitskiy
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Te getta były gniazdem dla prawie 500 tysięcy Żydów umierających z głodu i chorób, by zapoznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, czekających na chleb za który oddawali biżuterię i dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było naturalnie to, że dawno temu to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych frasunkach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się by zbuntować się przeciwko nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt odwagi wolno zanotować na domiar tego w świetle faktu, że zbuntowani mieszkańcy byli to przeciętni ludzie, jakkolwiek gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed dotarciem Armii Radzieckiej.  
warszawa zamek na wodzie
Dziennikarz: Radek Kołakowski
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone stowarzyszonymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie następny dzień prześladowania tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Hitlerowcy byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły też polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu ilustrują to, co przetrwali ludzie biorący udział w tym wszystkim. Mimo to jest to tylko namiastka.


Różne wpisy

Dlaczego aktywność fizyczna bywa ważna w życiu niejednego człowieka?

Aktywność fizyczna
Dziennikarz: Windsor Tennis Club Belfast
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Bądź fit, takie spoty reklamowe ma się możliwość usłyszeć już wszędzie. Nie są to tylko słowa zwrócone do kobiet ale już również do mężczyzn jak i dzieci. Dzieje się to dlatego, iż straszne bywają analizy dotyczące aktywności fizycznej obywateli. Da się to spostrzec na zwrocie lat, natomiast do nie dawna dało się zauważyć biegające dzieci na podwórkach a także boiskach. Rodziców jeżdżących na rowerach ze swoimi dziećmi. Z czasem to wszystko ustało.


Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci. Zobacz:
 
21-07-27 07:46:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.