Z jakiego powodu ilustracje zamieszczone w książeczkach dla dzieci są tak cenne?

W przypadku mnóstwa różnych publikacji, na ich kartkach znajduje się nie tylko tekst, lecz również różne zDJęcia, plany czy też chociażby ryciny. Przykładowo w opracowaniach dla dzieci odgrywają one bardzo znaczącą funkcje i są nie mniej pożyteczne, co sam tekst.


Dzięki zastosowanym w publikacjach ilustracjom dziecko - kocyk z imieniem i data urodzenia jest w stanie poczuć się jak dorosły odbiorca nawet wtedy, kiedy nie potrafi jeszcze samodzielnie czytać. Od kilkudziesięciu lat istnieje zasada, według której ilustracje, które są obecne w książkach dla najmłodszych, są ich pierwszym kontaktem ze sztuką. Posiadają więc duży wpływ na kształtowanie następnych odbiorców sztuki jako takiej. Faktem jest to, że rycina w dużym stopniu może uniezależnić przyszłego bibliofila. Później, gdy dziecko nieco podrośnie, stwierdza, że jakieś konkretne np. zwierzę mogłoby zostać narysowane w różny sposób, zależnie od konkretnej publikacji i danego ilustratora. Nie należy zapomnieć, że tego typu ilustracje mają także funkcję dydaktyczną.


noc kupały
Dziennikarz: Festiwal Piękna


Spodek
Dziennikarz: Teatr Collegium Nobilium


Różne wpisy

Nowoczesne sposoby na rozrywkę - oferty na escape room

nauczycielka angielskiego
Dziennikarz: Department of Foreign Affairs and Trade
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ogromną popularnością zarówno wśród młodych ludzi jak również nieco starszych cieszą się obecnie tzw. escape roomy. Ta zabawa przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych i na dobre się zadomowiła.


Dziś dysponujemy mnóstwem możliwości wiążących się z zabawą.


Jeśli dziecko sięgnie po nieznajomą dla siebie jeszcze książkę, to właśnie dzięki rysunkom będzie mogło samodzielnie zapoznać się z fabułą. Ma to bardzo duży wpływ na samodzielność jakiegokolwiek dziecka. Ponadto gdy oglądamy zamieszczone w publikacji ilustracje, szybciej zapamiętujemy treść takiej książki, zatem moglibyśmy rozmawiać z dzieckiem o szczegółach fabuły będąc przykładowo na spacerze.


Możemy wtedy zapytać choćby o uczucia, które towarzyszyły odmiennym czynom poszczególnych postaci książki. To także dobry okres, aby napomknąć o naszych emocjach w kontekście jakiejś własnej sytuacji.
23-06-21 07:40:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.