Projekty zorganizowania odkrywki w Miejskiej Górce i reakcja mieszkańców

Stosunkowo nagminnie można usłyszeć o tym, jak na określonym terenie planuje się stworzyć kopalnię, drogę szybkiego ruchu czy inny tego rodzaju obiekt, a zamieszkali na tym terenie się sprzeciwiają przeciwni|są. Sprzeciw ten zazwyczaj ma rozsądne uzasadnienie, mimo że inwestorzy także posiadają ważne powody.


klik
Dziennikarz: James St. John
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przykładem tego rodzaju jest obecna sytuacja w jednej z wielkopolskich gmin. Zaplanowano tam budowę kopalni odkrywkowej, wykryto bowiem, że na tym terenie są pokłady węgla brunatnego. Występuje jednak wiele argumentów przeciw budowie odkrywki. Powody te są podstawą dla protestu prowadzonego przez mieszkańców okolicznych miejscowości. W ramach tego tworzone są na przykład strony w Internecie i na serwisach społecznościowych, gdzie przedstawia się argumenty przeciw powstaniu kopalni, a także zaprasza ludzi do aktywnego udziału.

Kłopoty dla zamieszkałych ludzi

kopalnia
Dziennikarz: James St. John
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dla mieszkańców gminy Miejska Górka ( Górka na stopkopalni.pl) budowa kopani stałaby się z pewnością źródłem dużej liczby trudności. W pierwszej kolejności obiekt tego rodzaju zajmować ma bardzo dużą przestrzeń, co będzie przyczyną do wysiedlenia mieszkańców z kilku wiosek i zrównania ich z ziemią. Sprzeciwiający się mieszkańcy zaznaczają także, że działająca kopania jest powodem skażenia powietrza i wody, co szkodliwie odbiłoby się na zdrowiu ludzi mieszkających w okolicy. Oprócz tego biorą także pod uwagę hałas, jaki taka kopalnia generuje.

Powody sprzeciwu ludzi uprawiających rolę

Obszary, na jakich planowana jest budowa kopalni, to w wielkim stopniu obszary rolnicze. Powstanie odkrywki oznaczałoby więc zmarnowanie dużych obszarów pól uprawnych. Dla rolników jest to związane z całkowitą utratą środków do życia. Oprócz właścicieli obszarów położonych bezpośrednio w miejscu przeznaczonym pod kopalnię, w wyniku jej wybudowania ucierpiałoby o wiele więcej osób. Odkrywka jest bowiem zakładem powodującym emisję zanieczyszczeń które odczuwa się w dalszej okolicy. Ogólnie gleba, na jakiej taka kopalnia działa, ulega skażeniu. Nawet po ewentualnym zlikwidowaniu kopalni ziemia przez setki lat nie będzie nadawała się do uprawy. Z tego powodu rolnicy tworzą bardzo dużą grupę protestujących.
19-02-25 17:19:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.