Co jest konieczne do kierowania motorówką i ile one mogą kosztować?

Po m.in. krajowych wodach porusza się dużo różnego rodzaju jednostek pływających. Od jachtów, skuterów wodnych po rowery wodne czy też łodzie motorowe.


Co interesujące, w naszym kraju na tzw.


śródlądziu, żeby móc sterować jachtami o długości poniżej 7,5m nie jest niezbędny żaden patent żeglarski. Podobnie w wypadku niewielkiej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw. Wówczas w przypadku większych jednostek konieczny jest odpowiedni patent lub certyfikat. Dokument taki można by wyrobić w odpowiednim związku sportowym. Najmniejsze uprawnienia w odniesieniu do motorówek to sternik motorowodniactwa. Posiadając je, można legalnie pływać motorówką posiadającą silnik o mocy do 60 Kw, tak na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak przypadku muszą być to rejsy dzienne oraz nie dalej niż 2 mile morskie od nadbrzeża. Do uzyskania wymaganych uprawnień, należy posiadać m.in. skończony 12 rok życia, ukończone szkolenie oraz zdany stosowny egzamin. W przypadku łodzi o większych parametrach wymagania są stosownie większe. Naturalnie najlepiej jest uzyskiwać uprawnienia stopniowo, wraz z pogłębianiem się doświadczenia posiadacza łodzi motorowej.


motorówki
Dziennikarz: Matthias Haas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Różne wpisy

Z jakiego powodu zdarza nam się chodzić do księgarni? Dlaczego opłaca się do księgarni zaglądać?

książka
Dziennikarz: Richard, enjoy my life!
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Księgarnia to miejsce, do jakiego mamy w zwyczaju zaglądać od czasu do czasu. Czasem z potrzeby, a czasami, by znaleźć ciekawą książkę dla siebie na wieczór.


W jaki sposób jednak wyglądają pozostałe rzeczy związane z posiadaniem takiego rodzaju urządzenia? Do transportu łodzi wymagana jest specjalna przyczepa, natomiast na wodzie hipotetycznie mogłyby zostać tylko zacumowane do nadbrzeża, lecz najskuteczniejszym wyjściem mogłoby być posiadanie swojego hangaru. Lepszą wiadomością jest to, że motorówki nie muszą być specjalnie drogie.


Nowy sprzęt można zakupić nawet za kilka lub paręnaście tys. złotych. Oczywiście tyczy się to małych motorówek. Te z większym silnikiem kosztują odpowiednio więcej.
20-01-07 07:39:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.