Jakie konsekwencje niesie na dzieci rozwód rodzicieli oraz jakim sposobem możemy siebie a też ich na to przygotowywać?

Podczas gdy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy partnerami posiadającymi dzieci, w największym stopniu cierpią i tracą na tym właśnie dzieci, które pozostają bez jednego z rodziców. Tymczasem nie tylko oni odbierają to dokuczliwie. Także rodziciel, jaki wyprowadza się z mieszkania i zostaje całkiem sam bez codziennego widzenia się z dziećmi.
kobieta
Dziennikarz: Eveline Cosmetics
Zainspirowane przez: Eveline Cosmetics
Przyswajane jest, że miano samotni rodzice to ludzie, jakie samotnie wychowują dzieci. Lecz co w takim razie zdołamy powiedzieć o rodzicu, który nie mieszka łącznie z dziećmi lecz ma wszelkie prawa do swoich dzieci niemniej jednak postanowieniem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy podobnie nie możemy ich określić samotnym rodzicem? Jak najbardziej w szczególności oni czują odosobnienie oraz tęsknią za swoimi pociechami, jakie pozostały z drugim rodzicem.

Bezsprzecznie dla dziecka rozstanie rodzicieli to ciężki oraz budzący negatywne emocję czas, chociaż dla rodziciela, który zamieszkał w innym miejscu niż dzieci też jest to trudny czas. Także doświadczają rozłąkę z dziećmi jak również niemożność ich wychowywania oraz spędzanie z nimi tyle czasu jak było to poprzednio. Po rozstaniu rodziców dzieci tymczasem posiadają cały czas ufność, że rodziciele się powtórnie zejdą. Także oskarżają siebie oraz swoje postępowania za rozwód rodziców.

Często czują się opuszczone i samotne, co może przejawiać się sprzeciwem i agresją względem rodziców. Występuje także regresja, oznacza to, że dzieci zaczynają się moczyć w łóżko, ssają palec, lecz również mają potrzebę uporczywego tulenia się i zatwierdzania, że ich się kocha. Wynika to z sytuacji lęku oraz strachu, a też sprawia małe uczucie bezpieczeństwa, niepewność, bezsenność, nocne zmory czy niepokój przed ciemnością.

Dzieci niezwykle tęsknią za rodzicem, który się wyprowadził, ale również mogą uzewnętrzniać złość i opór na rodziciela z jakim zostali, a którego obarczają winą za rozpad rodziny. Zarazem odczuwają lęk, iż odejdzie również rodzic przebywający z nimi. Doświadczają potworny smutek i często płaczą. Na domiar złego częstokroć z winy rodziców, czują przymus wybrania czy są lojalne wobec mamy, czy też taty. Dzieci też odczuwają silny żal, nieszczęście, a także rozpacz, doświadczają straty oraz są bezbronne oraz słabe w sytuacji rozwodu ich rodzicieli.


Różne wpisy

Bajki dla dzieci oraz produkcje Disneya, czyli co powinny oglądać nasze dzieci, aby wyniosły z nich jedynie mądre treści

disney
Zainspirowane przez: flickr.com
Każde dziecko ma jakąś ukochaną bajkę, którą uwielbia oglądać niezależnie od humoru. Oglądanie bajek przez dzieci może przynosić mnóstwo korzyści, jednak kiedy będą one nieodpowiednie, nasza pociecha może wynieść z nich błędne przekonanie o otaczającym świecie.

Młoda kobieta
Dziennikarz: Robert Moran
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Mogą występować u nich dolegliwości somatyczne, między innymi boleści brzucha czy też głowy, pocenie rąk, zdarza się, iż tracą wiarę we własne moce oraz posiadają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą kłopoty w szkole. Dzieci mogą winić jednego z rodziców za rozwód, wściekać się, a również buntować. Nierzadko demonstrują agresję względem rodzicieli, rodzeństwa, równolatków a również nieznanych ludzi. Mogą nie rozmawiać o swoich problemach z nikim z powodu wstydu. Starsze dzieci czasem odczuwają, iż powinny wspierać i pomagać w obowiązkach rodziciela, co budzi ich nadmierne obciążenie emocjonalne. Mogą nie mieć chęci samemu wybierać, z którym rodzicielem chcą zamieszkiwać, zaś czuć się ku temu przymuszane. Zdarza się również, że wyczekują od rodziców materialnego wynagrodzenia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice gdy pragną zacząć nowe związki to dzieci zazwyczaj nie mogą poradzić sobie z tym, są podejrzliwi, nieufni do ludzi oraz nowego partnera rodzica. Czas dojrzewania jest ogromnie trudny oraz buntowniczy, a następujący rozwód rodzicieli może wywołać wzrost zmęczenia, kłopoty ze skupieniem, w nauce jednak także kradzieże, picie alkoholu czy zażywanie dragów.

Rozwodów jest coraz to więcej w kraju, osoby się zakochują, pobierają, rodzą się dzieci i rozwodzą się, nierzadko nie licząc się z konsekwencjami. Należy wiedzieć, że rozwód niesie bardzo złe efekty dla dzieci, posiada to wpływ ich teraźniejszość oraz może posiadać to szkodliwy wpływ na ich czas przyszły. Zatem jeżeli rodziciele decydują się na rozwód muszą zadbać o to ażeby dzieci w bez ustanku czuły się kochane przez obojga z rodzicieli a też nie odczuwały z tego powodu winy i zawstydzenia.
18-02-05 12:15:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.