Z jakiego powodu nabywamy wiekowe automobile?

Od dawien wóz był wyznacznikiem statusu społecznego. Najpierw mogli sobie na samochód pozwolić krezusi, później nie było łatwiej. Wozy miały być jedynie służbowe (druga połowa XX wieku). Potem samochody można było dostać na skutek skomplikowanego systemu losowań i zadatków.


Samochody
Dziennikarz: Nacho
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Tak więc autentyczny rynek samochodowy zaistniał u nas dopiero w pod koniec lat 80. Wraz ze zmianą systemu politycznego można było bez ograniczeń kupować auta. Z racji różnic gospodarczych między Polską a tzw. Zachodem do naszego kraju sprowadzano masowo używane samochody. Sytuacja mimo 25 Lat zasadniczo się nie zmieniła. Po krajowych drogach z reguły jeżdżą pojazdy 10 letnie oraz starsze. Średni wiek auta ściąganego z Wielkiej Brytanii to szesnaście lat, sporo więcej niż średnia w pozostałych państwach UE. Naturalnie sam import wehikułu to dopiero początek. Używane samochody potrzebują kompletnej sieci obsługującej. Importerzy dają pracę mechanikom odnawiającym sprowadzone auta, dzięki nim mają również prace stacje kontroli samochodów, producenci części zamiennych, i ich sprzedawcy. To korzystne strony wtórnego obrotu samochodami.

samochód
Dziennikarz: M 93
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jest jednakże ciemna strona owego interesu. Wielokrotnie ściągane bryki nie spełniają standardów ekologicznych, co przysparza się do zatrucia środowiska naturalnego. Istnieją różnice między ekologami a branżą sprzedającą używane samochody, ale jasne jest że to ambaras - szczególnie iż RP zobowiązała się do szanowania norm ekologicznych.

Dlatego staramy się utrudniać napływ podobnych wozów przez większe obciążenia podatkowe. Czyny owe są mało efektywne. Jest to wynik nadal pomyślnych różnic cen między używanymi a fabrycznie nowymi autami. Sytuację gmatwa jeszcze zastój w gospodarce. Pomyślne kursy walut jeszcze bardziej zachęcają do owego rodzaju nabytków. Być może sytuację przekształcą załatwiane reguły pozwalające gminom na wzbronienie wjazdu starych automobili do centrów miast. Przepisy owe mają zostać wpisane pod groźbą kolosalnych mandatów naliczonych przez Unię Europejską. To może się przyczynić do popularyzacji środków zbiorowej komunikacji. W wyższym stopniu praktyczny stanie się autokar niż własny samochód, dlatego że raczej nie przeistoczy to stanu sprzedaży nowych aut.
18-02-05 09:25:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.