Czym jest sitodruk?|Sitodruk? Na czym polega?

Sitodruk kojarzony jest głównie z aktywnościami artystycznymi. Technologia pochodzi z Japonii w której stosowana była do ozdabiania tkanin na odzienia i do dekoracji mieszkań. Plusem tej metody drukowania jest między innymi to, że można odwzorować rysunek praktycznie na każdym obiekcie, stąd też jej sława na całym świecie - od Japonii jak już nadmieniono, przez wyspy Fidżi aż po stary kontynent.
Jest to technika druku niezwykle prosta. Polega ona na rozpięciu na ramie z drewna (zobacz także - wielopiła do desek Inter Bis) siatki metalowej bądź z nylonu z naniesionym wzorkiem. Najprościej mówiąc wzór wykonuje się przez zatkanie z góry wyznaczonych oczek siatki . Można to uczynić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych będzie nałożenie na siateczkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, dla przykładu z foli albo papieru. W następnej kolejności pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez tak przygotowane sito odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, który jest pod sitem. Zatkane przez szablon otwory sita tworzą nadruk. Sterując układem szablonu, wielkością oczek siatki można otrzymać nadruk o rozmaitej fakturze. Także używany rodzaj farby ma tu duże znaczenie (DAAB - sitodruk).
sitodruk
Zainspirowane przez: flickr.com
Ogromną zaletą tej techniki drukowania jest jej powtarzalność i szybkość wykonania. W przeciągu krótkiego czasu zdołamy wyprodukować wielką liczbę obiektów z identycznym wzorkiem. Chociaż możemy realizować druk ręcznie, aktualnie stosujemy odpowiednie urządzenia, przykładowo prasy które upraszczają dokładne rozprowadzenie farby. Oczywiście maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do drukowania na materiałach, ale także dajmy na to na porcelanie i innych materiałach (używane maszyny: sitodruk-maszyny.com). Najnowocześniejsze urządzenia do sitodruku wykorzystywane są także w elektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w produkcji sprzętów elektronicznych takich jak drukarki.


Różne wpisy

Imprezy integracyjne w przedsiębiorstwach i nie jedynie - czyli, w jaki sposób zapełnić sobie czas dobrą zabawą razem z całą rodziną

opona samochodowa
Dziennikarz: William Huggins
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Zwykle słysząc słowa "impreza firmowa" widzimy zaraz stadka pracowników biurowych, którzy bawią się lepiej albo gorzej we własnym gronie na jakiejś dyskotece lub przyjęciu. Tymczasem te konkretne imprezy istnieje możliwość również nazwać trochę w inny sposób i w ogóle nie są zmuszone one obejmować jedynie pracowników ściśniętych w niedużych przestrzeniach.

Ta technologia drukarska wpłynęła na rozwój sztuki współczesnej. Stosowali ją między innymi Endy Warhol i wielu innych twórców. W 1980 metodę tę wykorzystywano w naszym kraju do druku podziemnych ulotek. Do dzisiaj z powodzeniem wykorzystuje się ten sposób drukowania w reklamie i produkcji gadżetów reklamowych na przykład napisów na kubkach, nadruków na długopisach, koszulkach itd..
23-03-14 00:32:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.